Sundheds- og Trivselshus – nyt fællesskab og samlingssted for sundhedsinteresserede

Nyt sundheds- og trivselshus i Valsgård

En mangeårig drøm er endelig gået i opfyldelse om at have et behandlerfællesskab samt et samlingssted, hvor personer med interesse for at tage ansvar for eget helbred og sensitive kan komme og møde ligesindede.

Vi er pt. 6 behandlere:

  • En fysioterapeut med speciale i hjernerystelser
  • En osteopat med sportsskade ekspertise
  • En trivselscoach
  • En psykoterapeut
  • En manuel kropsterapeut
  • Tanke-feltet (jeg) med Traumeforløsning, selvudvikling, yoga & mindfulness. Klub Lys-Buen. Kursusforløbet Bliv din egen helbreder.

Se hvad Mariagerfjord avisen skriver her om stedet og os:

Fællesskabet Klub-Lys-Buen holder også til her:

Søger du inspiration til DIN egen selvudvikling og har brug for at komme et sted, hvor du frit kan udtrykke DINE følelser, føle at DU bliver rummet og DU kan forstå hvad DIN krop fortæller, når den gør ondt. Er du Sensitiv og ønsker at være Sansestærk? – Så kunne dette fællesskab være et godt sted for dig.

Her kan du også støtte vores arbejde ved at donere penge til behandling til de, som ikke selv har råd til hertil og til selvudvikling.

Se mere her:

Har du brug for hjælp kan du kontakte mig her: JKM@tanke-feltet. m

Læs videre

Vagusnerven – dirigenten til dit nervesystem og adgangen til at heale dine traumer

Vagusnerven er porten til at heale dine traumer Vagusnerven er betydningsfuld, og hvis du har en følelse eller situation i dit liv, f.eks. frygt og manglende kontrol, hvor du ikke er rolig i tankerne, fredfyldt i hjertet og let i kroppen, så reagerer din vagusnerve herpå og sætter din krop i alarmberedskab. Vagusnerven som en vigtig del af nervesystemets betydning Vagusnerven er en af de vigtigste nerver, og vi har 12 kranienerver, der via nervetråde er forbundet direkte til vores hjerne og hjernestamme, og som fører nerveimpulser fra centralnervesystemet ud til vores hud, muskler, bindevæv, kirtler, indre organer og ansigtet. Samt fra sanserne ind til centralnervesystemet via lugtenerven, synsnerven, hørenerven og vagusnerven. Af kranienerverne er vagusnerven kroppens længste nerve. Den har en enorm betydning for kroppens funktioner og for vores sundhed og balance. Den kaldes også for den ”vandrende nerve”, idet den er dirigenten i vores nervesystem, som forgrener sig ud i et netværk af nervetråde fra din hjernestamme og ud til alle dine organer. Den går ind i alle vitale dele i kroppen – fra kraniet, hjernen, til hals, tunge, og gennem hjerte, organer, lunger, åndedrætsmusklen og fordøjelses systemet. Vagus har flere opgaver – den sender både beskeder til

Læs mere »
Sanser du livet og dets skønhed? Eller kan du få hjælp til det hos Tanke-feltet.

Sanser du livet eller haster du afsted?

“Sanser du livet…” er et digt om at standse op i den moderne tid, hvor alt skal gå hurtigere og hurtigere. Sanser du livet eller haster du afsted ….. Hvorfor kravle når du kan gå Hvorfor gå når du kan løbe Hvorfor løbe når du kan cykle Hvorfor cykle når du kan køre Hvorfor køre når du kan flyve Når du kravler behøver du ikke at bekymre dig om dine sanser de kan nemlig sagtens følge med og de havner samme sted som dig selv det er da praktisk Når du flyver skal du huske at checke dine sanser ind hvis der overhovedet er plads tilovers i kufferten når alt det væsentlige er pakket ned ellers må du rejse uden vigtigst er det at komme af sted hvor hen betyder knap så meget Der er oplevelser overalt du skal bare være tro mod dine sanser pludselig bliver alt hvad du tænker siger gør føler til den smukkeste rejse det eneste du skal vise er sjælens pas Livets transportmiddel skal vælges med omhu du kan kravle eller flyve eller gå, løbe, cykle, køre tempoet skal passe til dig ellers kommer du ingen vegne

Læs mere »